Owies jako ziele

Owies to popularne zboże, uprawiane na terenie całej Polski, znane ze swoich cennych właściwości odżywczych. Stanowi on pożywny składnik diety oraz źródło licznych witamin i minerałów. Ziele owsa, jako roślina jadalna z rodziny wiechlinowatych, bywa również spotykana jako dzikorosnąca – spotkać ją można w Azji Środkowej oraz w klimacie śródziemnomorskim. Warto uwzględniać w diecie produkty z owsa i mąki owsianej, tak z powodu walorów smakowych i energetycznych, jak zdrowotnych.

Owies i ziele owsa

Owies jest jednym z najpowszechniej uprawianych zbóż, cenionym za swoje właściwości odżywcze – zarówno walory smakowe, jak energetyczne i zdrowotne. Zboże to jest źródłem najcenniejszych witamin i pierwiastków i jest jednym z najzdrowszych gatunków zbóż. Produkuje się z niego mąkę owsianą, otręby owsiane oraz płatki zbożowe. W składzie płatków owsianych znaleźć można szereg cennych składników, a są to miedzy innymi: flawonoidy, saponiny oraz sole mineralne.

Minerały i witaminy

Ziele owsa jest jednym z najbardziej wartościowych źródeł białka pochodzenia roślinnego. Oprócz pożądanej wartości energetycznej i odżywczej, ziele owsa jest bogatym źródłem niezliczonej ilości cennych dla zdrowia pierwiastków. Są to miedzy innymi: magnez, wapń, żelazo, potas, krzem. Oprócz mikro- i makroelementów, w zielu owsa znajdziemy również inne, wysoko cenione i pożądane w diecie składniki.

Właściwości lecznicze ziela owsa

Ziele owsa posiada działanie między innymi moczopędne, uspokajające układ nerwowy, a także wykrztuśne. Dzięki tym właściwościom nadaje się do zwalczania objawów licznych schorzeń i dolegliwości, takich jak kamienie nerkowe czy zaleganie wydzieliny w płucach i oskrzelach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zioła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *